DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

BODY  Svět péče o tělo a zdraví

O hubnutí

Zásady:

  1. pravidelnost ve stravování a přizpůsobení stravy dennímu režimu (například noční služby, fyzická aktivita)
  2. vyváženost (3 hlavní jídla denně, z nichž největší by měl být teplý oběd, konzumovaný v klidu a dostatečném čase)1 2 malé lehké svačinky
  3. ke každému jídlu kousek ovoce či zeleniny – celkem 5 porcí vitamino-vlákninového jídla denně min350-500g denně
  4. konzumace ryb alespoň 2_3x týdně
  5. omezení soli,ochucovadel,cukru a  umělých sladidel
  6. vyřazení instantních pokrmů a smažených pokrmů z fast foodů či balených baget (toto by mělo být vyhrazeno JEN pro VÝJIMEČNÉ krizové situace, kdy z provozních důvodů nestíháme kvalitní jídlo – tedy max 1x-2x měsíčně)
  7. dostatek tekutin, polovina by měla být čistá neperlivá voda
  8. uzeniny konzumovat jen s vysokým podílem svalové bílkoviny (min.85%)
  9. číst složení potravin a vyhýbat se těm, které obsahují větší množství zahušťovadel, aromat a zvýrazňovačů chuti (asijská jídla apod.)
  10. omezení alkoholu na 1 jednotku denně maximálně (2dcl vína-0,5l piva), vyhýbat se pravidelné konzumaci destilátů
  11. pravidelně zaznamenávat jídlo,aktivitu a pitný režim

Pozor!!!!

  1. hladovění přes den, dojídání se v noci (nikdy nezkonzumujeme najednou dostatek zejména bílkovin, polysacharidů a vlákniny)
  2. drastické změny množství a kvality stravy
  3. nahrazování jídla “uzobáváním”, bez vážení a dokumentace stravy
  4. náhrada hlavního jídla proteinovými tyčinkami, tekutými prostředky “na hubnutí”-směsmi vitaminů + živin
  5. nadužití kávy a alkoholu
  6. nevyřazení “problematických” (nejčastěji tučných a sladkých) potravin, konzumace “půlporcí” chybné stravy
  7. užívání “přípravků na hubnutí” bez konzultace s lékařem
  8. jídlo “bez příloh” (vzniká deficit polysacharidů a obtěžující chuť na sladké)
  9. neznalost zdravotního stavu před hubnutím
  10. hubnutí “na kila”, nikoli “na centimetry v pase” a “na zlepšení zdravotního stavu”

 

Nejčastější otázky

1. Chci zhubnout rychle. Co mám dělat?
Nehubněte rychle! Kdo zhubne rychle, rychle zas nabere zpět. Nevěřte klamavým reklamám, které slibují jak zhubnout 40 kilo za 2 měsíce, nebo jak zhubnout do plavek.
 

2. Jak rychle se dá hubnout?
Reálné číslo jsou asi 2 až 4 kila za měsíc. Rychlejší hubnutí je nebezpečné.
 

3. Potřebujeme zhubnout. Pomóóóc! Co mám dělat?
Odpověď jednou větou není možná. Nastudujte si dostupné informace o racionální výživě a hubnutí. Teprve potom začněte jednat.
 

4. A co léky, či výživové doplňky?
Vše bez změn. Kdyby něco na hubnutí opravdu pomáhalo, způsobil by takový preparát celosvětovou vlnu nadšení. Věděli byste o tom. Můžete si sice koupit preparáty jako Lipoxal, Bellasin či Slim Cup. Znáte je z reklam. Předtím, než se pro ně rozhodnete položte si i otázku, zda znáte někoho, kdo při nich radikálně zhubl a již nepřibral.

 

Buďte prosím při hubnutí rozumní,

zázraky neexistují,vše je jen na Vás!!
 

5. Jak mám s hubnutím vydržet?
Nejlépe tak, že se věci budete systematicky věnovat. Výhodné je sledovat například fórum o hubnutí. Nemusíte se přímo zapojit a psát, moc výhodnější je asi být aktivním. Tím, že se zapojujete do debaty o hubnutí (nebo ji sledujete) zaměřit své myšlenky na hubnutí a to vám následně pomůže "krotit se". Člověk, který zápasí z nadváhou, či obezitou musí být stále na pozoru, aby neselhal. Sledování osudů druhých vás může motivovat k lepším výkonům, dodá vám odhodlání zabojovat – i v případě, že se diskuse zúčastníte celkem anonymně.

Můžete také docházet k nám a nechte se vést, povzbuzovat a motivovat.
 

6. Potřebuji zhubnout jen na bříšku ...
Nelze. Selektivní hubnutí není možné. Jakkoliv budete hubnout, tuk na břiše bude poslední, kterého se zbavíte. (Stejně, jako na břiše je vidět i první náznak tuku, pokud začnete přibírat.)
 

7. Co je nejčastější příčinou obezity?
Nepravidelné jedení, vynechávání snídaně, anebo oběda kvůli práci. Často se tloustne těsně poté, co si koupíte auto ... Někdy je příčinou věk a s ním související změny. Někteří lžou sami sebe a tvrdí, že přibírají i ze vzduchu. Někteří lidé zajídají své problémy, deprese, samotu. Samozřejmě, zpravidla je příčinou přejídání - čili vyšší příjem energie, než výdej.
 

8. Jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí?
Pokud si někdo nenastuduje ani základy. Pak bývá redukční dieta velmi špatně navržená, nezdravá. Člověk je při špatně navržené dietě zbytečně hladový a brzy ho hubnutí přestane bavit ... Mnozí zkoušejí nesmyslné diety, jako dělená strava, nebo rýžová dieta - nedoporučuji podobné hloupé pokusy, ať už si vaše souseda, zda kamarádky říkají co chtějí. Myslete na to, že kdyby se dalo zhubnout tak snadno, neviděli bychom tolik tučných lidí - alespoň ne v prostředí politiky, či showbyznysu, kde "celebrity" mají peníze i čas na hubnutí a přitom nehubne.
 

9. Co je to glykemický index potravin?
Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou potřebujete znát je glykemický index potravin.
 

10. Kde najdu hotový jídelníček (rozpis) na týden, nebo měsíc?
Nic takového nehledejte. Naučte se složit si vlastní. Zatímco neporozumíte principem racionální výživy, nepokoušejte se hubnout. Nemyslete si, že dokážete dlouhodobě bojovat s nadváhou, pokud nejste ochotni přečíst si alespoň jednu knihu a porozumět racionální výživě.
 

11. Co mám jíst, když chci zhubnout?
Příklad přípravy jídla na jeden den najdete ve dvou článcích: úvod a konkrétní příklad - návrh jídelníčku. Základem je nečekat na hlad. Předem si připravte vše na zítra. Tipy, jak se dobře najíst a nepřibrat. Hlavně nemějte  žádné zásoby potravin!
 

12. Z kterých potravin se tloustne?
Tloustne se z každé potraviny, která obsahuje energii a sníte její více, než je třeba. Jezte pestře a přiměřené množství. Používejte rozum a energetické tabulky potravin. Brzy zjistíte, že se vám nevyplatí jíst jídla, jako pařené buchty, koláče, sušenky, sladkosti, krekry, slané tyčinky ... Nevyplatí proto, že se z nich dá sníst jen velmi málo (pokud nechcete přibrat) a zůstává po nich jen velký hlad.
 

13. Já i tak přece jen zkusím zhubnout jinak, než se tu píše ...
Velmi mnoho tučných lidí chce zhubnout rychle, bez námahy a bez nutnosti cokoli se učit. Doufají, že díky některé dietě, či preparátu zhubnou. Bohužel, nefunguje to. Rady, které jsou na tomto webu nejsou "lehké", vím. Třeba se leccos naučit a pochopit. Jednou z rad, které bych vám rád dal je: poučte se z chyb jiných. Velkou chybou je tvrdohlavost. Tvrdohlavý člověk začne hubnout bez hlubších informací o hubnutí a stravě. Samozřejmě, že neuspěje. Je to ztráta času. Kdyby se hubnout dalo až tak lehce, neběhalo by po světě tolik tučných lidí.
 

14. Ale racionální strava je velmi drahá ...
Jistě, zdravější se stravovat znamená kupovat kvalitnější a tedy dražší potraviny. Ale zdravě se stravovat znamená i papat mnohem méně jídla. Tučný člověk - ani přehlédnou jako - zde sní balíček oříšků, tam sušenky. Ani "strava tučných" není levná - kupují a jedí se zbytečnosti. Navíc "klasická" strava se mnohem déle připravuje, do ceny jídla třeba proto připočítat i cenu za energii a ztracený čas v kuchyni. Racionální oběd se vaří půl hodinku. Klasický oběd kuchaři zabije celé dopoledne. A ještě jedna drobnost: do ceny za "stravu tučných", prosím, nezapomeňte připočítat cenu za léky, které papáte jen proto, že jste se vykrmili. Jde hlavně o léky na vysoký cholesterol a léky na tlak. A později léky na cukrovku, v horším případě rakovinu - všechno to jsou typické následky obezity.
 

15. Pitný režim
Ať už hubnete, nebo ne, striktně dodržujte pitný režim! Pijte čistou vodu, nejlépe pohár zhruba jednou za hodinu. Spolu byste během dne měli vypít asi 3 litry vody. Minimum jsou 2 litry. V létě io litr více. Nepijte minerálky, limonády. Můžete pít čaj, ale čistá voda je nejvýhodnější.
 

16. Co je to čistá voda? Kde se dá získat
Velmi často z vodovodu. Problémem mohou být zastaralé vodovodní potrubí, pak voda smrdí a obsahuje chlór. Řešením může být kanvicový filtr, neměl by však filtrovat příliš agresivní minerály, protože hlavně hořčík a vápník jsou ve vodě nutné pro zachování zdraví. Nenechte se nachytat dealery filtračních systémů na bázi reverzní osmózy, které produkují výrazně demineralizovanou vodu. Taková voda může způsobit při delším používání vážné zdravotní potíže, hlavně kardiovaskulární. Jelikož nemám prostředky na testování různých filtračních systémů, které jsou v prodeji, nemohu poradit, který konkrétní filtr na vodu je vhodný. V řetězcích se nacházející filtry Brita vodu mírně demineralizujú a jejich plastová nádoba nelze udržovat v přiměřené čistotě. Na internetu se dá získat filtr Dionela, který má mimořádně špatnou ergonomii, ale kvalita vody z něj asi patří k tomu lepšímu, co se dá koupit. Uvítám tipy na jiné řešení. V nouzi se dá sáhnout i po balené vodě, ale její kvalita nebývá úměrná nesmyslně vysoké ceně (platíte za plastový obal).
 

17. Vyplatí se pít čaj? Zhubnu snadněji? Třeba zelený, Pu-erh a podobné.
Počítejte raději s tím, že nezhubnete. Čaj není samospásne řešení. Postavte své hubnutí na stravování a nehledejte řešení v čajích.
 

18. Jaký mám jíst chléb?
Nejlepší domácí chléb, víte, co v něm je. Jinak upřednostněte celozrnný chléb a pečivo. Pozor na grahamové rohlíky, jsou velmi mastné ...
 

19. Jak se zbavit chutná na dobroty?
Na nějaký čas přestaňte solit, sladit a kupovat hotové jídlo. Výrobci se snaží, abychom byli na jejich produktech závislí.
 

20. Chci se rychle a alespoň trochu zdravě najíst ve městě. Jak na to?
Kupte si například oříšky, sojové vločky, nebo lněná semínka. V sportovních prodejnách se dají koupit proteinové tyčinky. Jsou chutné a zasytí. Určitě jsou lepším řešením, jak různé čokoládové tyčinky, přeslazené musli tyčinky a sušenky z benzínových pump a běžných potravinových obchodů.
 

21. Kolik mám denně sníst, abych zhubl / zhubla?
Na to se nedá odpovědět bez znalosti vašeho věku a pohybové aktivity. Obecně platí, že při příjmu okolo 6000 kJ denně většina lidí začne hubnout. Hubnutí nenastane u lidí (nejčastěji žen) které si dietami příliš zpomalili metabolismus. Bohužel, příjem pod 5000 kJ denně už je velmi nízký a může být problém sestavit vyvážený jídelníček. Pokud nehubnete ani při 5000 kJ denně, poraďte se s lékařem. Svévolné snížení příjmu energie pod 4000 kJ na den může vážně a nezvratně ohrozit vaše zdraví!

22. Tuk a hubnutí
Pokud chcete hubnout MUSÍTE jíst i tuk! Tuk je nezbytný pro zdraví. Vyhýbat se třeba tuku živočišnému, nasycení. Vyhýbat však neznamená vyloučit. Živočišný tuk by měl tvořit asi 10% tuku, který denně přijmete. Živočišný tuk obsahuje hlavně maso, sýry, vejce mléčné výrobky, jako máslo, smetana. Velmi prospěšný je tuk rostlinný, lisovaný za studena. Nebojte se popíjet surový panenský olivový olej, lněný, řepkový olej. Vhodný je i rybí olej - vím, málokomu chutná. Pro uchování zdraví je nutné denně přijmout asi 25 gramů tuku. Vyhýbejte se tuku tepelně zpracovanému, hlavně v koláčích, sušenek, smažených jídlech ... Optimální množství tuku při hubnutí je asi 50 gramů tuku denně.
 

23. Nízkotučné potraviny
Nepodléhejte tlaku reklamy. Je zdravé konzumovat mléčné výrobky odtučněné, ne však zcela zbavené tuku. Kupujte nízkotučné jogurty, ne jogurty s 0% tuku! Tuk je nezbytný pro zachování zdraví, obsahuje látky, které tělo nutně potřebuje.
 

24. Kterým potravinám je třeba se vyhýbat?
Nejen z důvodu hubnutí, ale i rakoviny a prevence jiných chorob (typu infarkt, vysoký krevní tlak, zubní kaz, poruchy nálad, koncentrace a výkonnosti) se co nejpřísnější vyhýbejte cukru v jakékoli formě. Neslaďte, nepijte slazené limonády, nejezte sladká jídla. Solte co nejméně. Zcela se vyhýbejte uzeninám, nad ohněm grilovaným jídlům (vysoký obsah karcinogenů). Striktně odmítejte cokoliv smažené (řízky, sýry, Brambůrky).

25. Které pilulky jsou nejlepší na zhubnutí?
Žádné pilulky na hubnutí neexistují. Existují sice léky, které mohou zmírnit pocit hladu (předepíše lékař), ale bez vaší ochoty vzdát se nezdravého jídla vám nepomohou. Při hubnutí však mohou být nápomocné vitaminy, minerály, probiotika ... Méně účinné bývají spalovače tuku. Základem je co nejvíce látek přijmout přirozenou stravou, ne tabletkami.A navíc si přiznejme kdo jí z hladu a kdo žere z nudy???

26. Kolikrát denně mám cvičit, abych zhubl / zhubla?
Samotné cvičení zpravidla nestačí. Cvičte pro radost a pro lepší kondici. Sportujte pro lepší kondici a ne proto, že sportem se dá pálit tuk. Ano, dá se pálit tuk sportem, ale bez dietních opatření se můžete i ucvičiť a hubnutí se nedostaví. Kkoľko energie se spálí cvičením?
 

27. Jak se dá zrychlit metabolismus?
Dodržujte pitný režim. Sportujte. Jezte celkem pravidelně každé 3 hodiny během bdění.
 

Kontakt na certifikovaného poradce:

Lucie Šufnerová   tel: 775 710 915   mail: luciesufnerova@seznam.cz